Wynajmować czy kupować?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się w jaki sposób powinni selekcjonować oferty biur, nie mając pewności czy w ich sytuacji korzystniejsze byłoby kupienie biura na własność, czy też wynajęcie powierzchni użytkowej w jakimś nowoczesnym obiekcie.

Problem może wydawać się skomplikowany, konieczne jest zatem zastanowienie się nad własnymi oczekiwaniami i potrzebami, zwłaszcza wtedy, kiedy jesteśmy dopiero na początku swojej drogi biznesowej. Ze względu na to, że może być nam trudno przewidzieć jak bardzo nasza firma się rozwinie i rozbuduje, łatwiej byłoby nam wynająć powierzchnię użytkową po to, aby w razie potrzeby swobodnie przenieść się do nowej siedziby. Zakup biura jest z pewnością wygodniejszy, pod warunkiem jednak, że mamy odpowiednie zaplecze budżetowe i nie planujemy jakichkolwiek zmian technicznych czy personalnych.

Biuro można zawsze sprzedać, faktem jest jednak, że na początku biznesowej drogi lepiej byłoby nie posiadać jakichkolwiek (dodatkowych) obciążeń kredytowych. Decyzja oczywiście należy do samego przedsiębiorcy, warto jednak wcześniej dobrze zastanowić się nad ewentualnymi plusami i minusami zarówno jednej, jak i drugiej opcji.